یکی از مشکلات عدیده ای که مدیران در امر تفکیک فضاهای اداری خود با آن روبرو هستند،نحوه چیدمان برای استفاده بهینه از محیط و انتخاب پارتیشن مناسب می باشد

که تنوع در محصولات و لیست بلند بالایی از تولیدکنندگان و فروشندگان که هر کدام ایده متفاوتی در این زمینه به مشتری القا می کنند،انتخاب را برای خریداران بسیار سخت می سازد.

   در این مقاله ما سعی داریم تا به اختصار به نکات کلیدی در انتخاب پارتیشن بپردازیم تا با توجه به نیازهای اصلی و فضاهای موجود،پارتیشن مناسب برای محیط اداری خود را انتخاب نمایید.                

 *نیازهای مشتری و محصولات موجود در بازار:  

برای اینکه پارتیشن موردنیاز مدیران بهتر مشخص شود اول باید به تفاوت بین پارتیشن اداری و دیوار پارتیشن جداکننده اشاره نماییم.پارتیشن اداری به منظور تفکیک یک سالن به قسمت های مختلف بدون در نظر گرفتن پنجره ها و نور طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین علت است که در بیشتر قسمت های پارتیشن از شیشه استفاده می گردد تا نور طبیعی را به تمامی بخش ها برساند ولی دیوار پارتیشن بر اساس محل و ابعاد پنجره ها طراحی می گردد و باید برای تمام فضاهای پیش آمده،یک پنجره در نظر گرفت تا نور طبیعی به تمام قسمت ها برسد. با توجه به تفکیک های متعدد در اکثر فضاهای اداری و محدود بودن پنجره ها پس بهتر است برای انتخاب پارتیشن اداری از مدل هایی استفاده کنیم که بیشترین ابعاد شیشه را داشته باشد. امروزه تنوع پارتیشن در بازار بسیار زیاد و گسترده می باشد که ما برای آشنایی بیشتر شما به محبوب ترین و کاربردی ترین آنها می پردازیم:    

1- پارتیشن دو جداره و تک جداره با سازه ام دی اف:                                                

 این سری از پارتیشن ها با سازه از جنس ام دی اف و با مدول بندی های متفاوت اجرا می شوند و قابلیت باز و بسته شدن و جابجایی را دارند.در این محصول که ترکیبی از ام دی اف با شیشه بوده و بسیار جذاب می باشد،قابلیت اجرا در تمامی ابعاد وجود دارد و همین امر این پارتیشن را به پر استفاده ترین نوع پارتیشن ها در ایران تبدیل کرده است که طرفداران بی شماری نیز دارد.                              

  مشخصات فنی و کاربرد محیطی:          

 این محصول با دو جداره شیشه و ام دی اف که با پرده های ولوم دار دید را تا حد صفر کاهش می دهد و تفاوت آن با دیگر محصولات همتای خود استفاده از ام دی اف در ابعاد متغیر در تمامی قسمت های آن می باشد که سطح دید و میزان انعکاس نور به داخل را کاهش یا افزایش می دهد.

 

2- پارتیشن با سازه آلومینیوم:

 این دسته از پارتیشن ها نیز به دو صورت تک جداره و دو جداره قابل اجرا می باشند و هیچ محدودیتی از نظر ارتفاع ندارند ولی سیستم درب های این مدل حداقل ارتفاع 210 سانتی متر را نیاز دارد. این سیستم از پارتیشن ها در گذشته بوسیله پروفیل های پنج پر و به صورت مدولار اجرا می گردیده که به دلیل معایب بسیاری که داشتند تقریباً از چرخه تولید خارج شدند و جای خود را به پروفیل های جدید دادند.          

 مشخصات فنی و کاربرد محیطی:

 این نوع پارتیشن ها قابلیت اجرا بصورت تک جداره و دو جداره را دارند و نیز امکان نصب پرده ولومی در مدل های دو جداره آن فراهم شده است.شیشه های سکوریت بکار رفته در این مدل موجب گردیده تا طراحان بتوانند از ابعاد بزرگ تری از آن در طرح های خود استفاده نمایند.

3- پارتیشن تمام شیشه فریم لس:

  یکی از متداول ترین انواع پارتیشن ها در تمام دنیا که بسیار مورد توجه طراحان داخلی و معماران قرار گرفته است،پارتیشن تمام شیشه فریم لس(پارتیشن تک جداره شیشه ای) می باشد.این مدل پارتیشن نیز در دو حالت تک و دو جداره قابل اجرا می باشد.در مدل تک جداره از شیشه سکوریت به قطر 10 میلیمتر  و در مدل های دو جداره از شیشه به قطر 6 میلیمتر استفاده می شود.

  مشخصات فنی و کاربرد محیطی:

 از نکات مهم در اجرای این گونه از پارتیشن ها نیاز به اتصال کامل به سقف می باشد و همین امر در بالا بردن میزان عایق صوتی آنها بسیار تاثیر گذار بوده که این موضوع باعث گردیده تا یکی از عایق ترین پارتیشن های اداری از نظر صوتی به حساب آیند. کنترل دید در این سیستم راهکارهای بسیاری دارد از آن جمله استفاده از شیشه ساترینا، سند بلاست و نصب انواع استیکر با طراحی گرافیکی مطابق با کاربری محیط می باشد.درب ها در این سیستم به چند صورت رولینگ و لولایی قابل اجرا می باشند که این محصول را بسیار محبوب نموده است.درب های رولینگ به خاطر فضای کمی که اشغال می کنند توجه بسیاری را به خود معطوف نموده است