مقالات

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

امروزه در بازار شاهد تنوع بسیار زیادی در طراحی و جنس درب های داخلی و خارجی ساختمان هستیم. درب ها که غالباً در بازار به شکل چوبی و یا با طرح چوب دیده می شدند و طرفداران خاص خود را داشتند اینک جای خود را با درب های شیشه ای عوض نموده اند. در سالیان اخیر درب های شیشه ای به علت زیبایی، مقاومت بالای شیشه در برابر رطوبت و عایق صدای مناسب، یکی از پر کاربردترین درب ها در فضای داخلی ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری به شمار می آیند و به جرات می توان از آنها به عنوان رقیب سر سخت درب های چوبی نام برد. از طرف دیگر درب های شیشه ای در فضاهای مرطوب همچون سرویس بهداشتی، حمام، سونا و.. برنده بی قید و شرط این میدان می باشند. تنوع در یراق آلات، رنگ بندی و همچنین تنوع در بافت شیشه موجب گردیده تا درب های شیشه ای مورد توجه بسیاری از معماران و کارفرمایان قرار بگیرند.
عموماً درب ها به دو نوع لولایی و ریلی تقسیم می گردند. که هر یک نقاط ضعف و قدرت بسیاری دارند. برای درک بهتر شما عزیزان در ذیل به شرح انواع درب های شیشه ای می پردازیم.

درب هــای شیشه ای ریــلــی

درب های ریلی به علت اینکه بر خلاف درب های لولایی در زمان باز و بسته شدن فضای بسیار کمی را اشغال می نمایند مورد توجه اغلب طراحان، معماران داخلی و مصرف کنندگان می باشند چرا که به کاربر این اجازه را می دهند تا به صورت بهینه از فضای مورد نظر خود استفاده نمایند. یکی از نقاط ضعف این قسم از درب ها این است که به سبب فاصله ایجاد شده بین درب و چهارچوب که این امر به علت وجود یراق آلات ریل درب می باشد، امکان ایجاد عایق حرارتی-برودتی و صوتی در مقطع درب بسیار دشوار است.

 1. درب هــای ریــلــی اسـپـایـدر
  درب با یراق ریل اسپایدر از زیر مجموعه درب های ریلی به شمار می آید و در فضاهای مرطوب از جمله سرویس های بهداشتی و حمام بسیار پر کاربرد می باشد. این نسل از درب ها به کمک ریل و غلطکی که در بالای درب وجود دارد، جابجا می شوند. ریل های اسپایدر برای جلوگیری از برخورد درب های شیشه ای با دیواره ها حدود یک الی دو سانتی متر درب را جلوتر از دیواره قرار می دهند که این درز های پیش آمده در اطراف درب امکان هوا بند شدن درب ها را بسیار ضعیف می نماید لیکن این نسل از درب ها همچنان بهترین گزینه ممکن برای فضا های مرطوب خصوصاً حمام های کوچک به حساب می آیند.
 2.  درب هــای ریـلـی اتـومـاتـیـک
  در این سیستم، یراق آلات درب به صورت هیدرولیک می باشد که مکانیسم آن در یک محفظه در بالای درب قرار گرفته است. این سیستم که بیشتر برای درب های دو لنگه مورد استفاده قرار می گیرد و این امکان را به کاربر می دهد که با باز کردن یک لنگه درب، لنگه دیگر نیز خود به خود باز خواهد شد. درب های اتوماتیک که هم به صورت دستی و هم به صورت برقی در بازار موجود می باشند، کاربرد های بسیاری دارند که از آن جمله می توان به کاربرد آنها در سیستم های فروشگاهی، ورودی انواع ساختمان های اداری، مسکونی و هتل ها اشاره کرد. این نوع از درب ها هم با سیستم پنوماتیک یعنی با فشار باد و هم به شکل هیدرولیک با فشار روغن در بازار ارائه می گردند و در اغلب موارد نوع دستی آن به صورت مکانیکی بوسیله تسمه و چرخ دنده حرکت می کنند.
 3.  درب هــای ریــلــی مـخـفـی
  یکی از جذاب ترین ترین نسل از درب های شیشه ای، درب هایی با ریل مخفی می باشند. ریل و فضای باز شوی درب های ریلی مخفی در بین لایه های سقف کاذب و یا دیوار جانبی قرار می گیرند. عملکرد این درب ها به این صورت است که در زمان باز شدن به هیچ عنوان قابل رویت نیستند و تمامی قسمت های درب در جرز دیوار مخفی می شوند. این درب ها بر خلاف سایر درب های ریلی در اطراف خود هیچ گونه درزی ندارند و قابل هوا بند شدن هستند ولی به دلیل قرار گرفتن یراق آنها در دیوار و سقف دسترسی و تعمیر آنها بسیار دشوار می باشد. درب های ریلی مخفی خود به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول: درب با ریل مخفی که ریل در سقف کاذب جاساز می شود. دسته دوم: علاوه بر ریل که در داخل سقف قرار گرفته، خود درب نیز در فی ما بین دو جرز دیوار مخفی می گردد و فقط در زمان بسته بودن قابل روئیت است.

درب هــای شیشه ای لـولـایـی

درب های لولایی شیشه ای مانند اغلب درب ها بر روی یک پاشنه ( دو یا سه لولا ) در حال دوران هستند که انواع متفاوتی دارند و از قدیمی ترین نسل درب ها تبعیت می کنند. مشکل اصلی آنها فضای اشغال درب ها در زمان باز و بسته شدن می باشد و به همین دلیل برای فضاهایی با ابعاد کوچک خیلی مناسب نیستند. این سری از درب ها نیز مدل های متفاوتی دارند که به شرح ذیل به آنها خواهیم پرداخت.

 1.  درب هــای لـولـایـی شـیـشـه بـه شـیـشـه
  این نسل از دربها می بایست در امتداد یک شیشه دیگر نصب شوند و به عبارت دیگر لولا و یراق آلات آنها فقط قابلیت نصب به شیشه مجاور را دارا هستند. این درب ها مانند درب های ریلی اسپایدر برای جلوگیری از برخورد آنها با شیشه و دیوار مجاور می بایست در اطراف درب یک ژوئن یک الی دو سانتی متری داشته باشند که این خود از ایجاد عایق رطوبتی و صوتی جلوگیری می نماید. این نسل از درب ها بیشتر در پارتیشن های دوش  به کار گرفته می شوند.
 2. درب هــای لـولـایـی چـهـارچـوب دار
  این قسم از درب ها یکی از کامل ترین و بهترین نسل از درب های شیشه ای موجود در بازار به شمار می آیند و از نسل درب های داخلی منزل می باشد. درب شیشه ای به واسطه چهارچوب پیرامونی آن هوا بند می شود و از نظر صوتی و همچنین برودتی و حرارتی عایق بسیار بهتر و کارآمد تری برای فضاهای پیرامونی خود ایجاد می نماید. دستگیره این درب ها معمولاً دارای قفل و هندل بوده و مطابق با استاندارد های فضای داخلی ساختمان طراحی می شوند. درب های مذکور قابلیت استفاده در حمام و پارتیشن را دارا هستند و از همه جالب تر اینکه به عنوان درب های داخلی ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. درب هــای اسـتـپ دار
  درب های استپ دار که به درب های بادبزنی نیز معروف هستند به کمک یک دستگاه هیدرولیک که با فشار روغن کار می کند به نام استپ حرکت می کنند. این استوپ در داخل زمین حفر می شود که از پایین حرکت را کنترل می نماید و یک لولای هرزگرد که در قسمت بالای درب وجود دارد نقطه عطف این لولا می باشد. این قسم از درب ها، یکی از قدیمی ترین انواع درب های شیشه ای محسوب می شوند که به دلیل اختلالاتی که در کف ساختمان به وجود می آوردند استفاده از آنها به شدت کاهش یافته است. از دیگر مشکلات اساسی این نسل از درب ها این است که با تغییر دمای هوا و غلظت روغن داخل استپ، عملکرد آن به شکل باور نکردنی دچار مشکل می شود و این امر باعث می گردد که شاید بارها نیاز به تنظیم مجدد داشته باشند.


مجموعه پارتیشن ساز با سالها تجربه و فعالیت در زمینه طراحی و نصب پارتیشن شیشه ای فریم لس و درب های شیشه ای این امکان را به شما دوستان عزیز می دهد که از محصولات شیشه ای با بهترین نوع یراق آلات درب با حق انتخاب در زمینه رنگ و نوع پروفیل آلومینیوم به کار رفته در ساختار پارتیشن و چهارچوب درب و متناسب با دکوراسیون داخلی دفتر اداری خود استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تخصصی ما با شماره های 09124398678 و 09121054610 در تماس باشید.