مقالات

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

بهره وری و راندمان کاری کارمندان یکی از مهم‌ ترین بحث‌ های مدیریت منابع انسانی در شرکت‌ ها و سازمان‌ ها است. به گونه‌ ای که هدف اغلب مدیران و سرپرستان افزایش بهره وری کارمندان است. زیرا هر چقدر بهره وری کارمندان بیشتر شود، به همان نسبت شرکت یا سازمان نیز پیشرفت می‌ کند. محیط کاری و طراحی آن یکی از موارد تاثیرگذار بر روحیه کارمندان است.
طبق تشخیص بسیاری از متخصصان، تغییر دکوراسیون و استفاده از المان‌ ها و آیتم‌ های طبیعی می تواند تاثیر چشمگیری بر راندمان کاری کارمندان داشته باشد. یکی از راه‌ های پیشنهادی طراحان استفاده از پارتیشن‌ های اداری در ادارات و سازمان‌ها است. به صورت کلی پارتیشن‌ ها در جنس‌، شکل‌ و انواع مختلفی طراحی و اجرا می‌ شوند.


به همین دلیل هر فردی باید بر اساس هدف و سلیقه خود از بین آنها انتخاب کند. جالب است بدانید که پارتیشن‌ های اداری یکی از محبوب‌ ترین انواع پارتیشن‌ ها در دنیا به شمار می‌ رود. استفاده از پارتیشن‌ های اداری به مراتب ساده‌ تر از دیوار چینی است. هزینه آن نیز به مراتب از ساخت دیوار کمتر است. به طور کلی پارتیشن‌ های اداری به دو دسته متحرک و غیر متحرک تقسیم می‌ شوند که هر کدام از آنها کاربرد مخصوص به خود را دارد. در ادامه تاثیر پارتیشن اداری بر راندمان کاری کارمندان را مورد بررسی قرار می‌‌ دهیم.

 

پارتیشن اداری چیست؟

پارتیشن اداری چیست؟


پارتیشن ها در واقع وسیله‌ ای برای تفکیک فضاها و جداسازی آنها از یکدیگر است. پارتیشن‌‌‌‌‌‌ ها را می‌ توان در ساختمان‌ های تجاری، منازل مسکونی، ادارات و... مورد استفاده قرار داد. یکی از مهم‌ ترین کاربردهای پارتیشن در ادارات است.
به صورت کلی ادارات و سازمان‌ های مختلف باید دارای اتاق‌‌‌‌ های فراوانی باشند تا کارمندان بتوانند در آن اتاق‌ ها مستقر شده و وظایف خود را انجام دهند. ولی بسیاری از مدیران وجود اتاق‌ های جدا و کم شدن روابط بین افراد را مانعی برای تبادل اطلاعات و کاهش بهره وری کارمندان می‌ دانند.


همچنین این را باید در نظر گرفت که وجود اتاق‌ های مجزا و جداگانه برای فعالیت‌ هایی مثل مدیریت، مذاکره، بخش مالی، اتاق جلسات، کنفرانس‌ ها و... بخش زیادی از فضا را می‌ گیرد. برای برطرف کردن این مشکلات می‌ توان از پارتیشن اداری استفاده کرد.
به وسیله پارتیشن‌ های اداری می‌ توانید یک فضای مسطح بدون اتاق را به راحتی بخش بندی کنید. استفاده از پارتیشن‌ های اداری در واقع بهترین روش برای شرکت‌ ها و سازمان‌ هایی است که با مشکل کمبود فضا رو به رو هستند. یعنی به وسیله پارتیشن اداری کارمندان می‌ توان با دقت و تمرکز بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

 

مزایا استفاده از پارتیشن اداری


پارتیشن اداری می‌ تواند تاثیر بسزایی در بهبود راندمان و عملکرد کارمندان داشته باشد. افزایش راندمان و عملکرد کارمندان دلایل مختلفی دارد. امروزه پارتیشن‌ های اداری طرفداران فراوانی دارد، چرا که این پارتیشن‌ ها بهترین جایگزین دیوارکشی‌ های قدیمی و پر هزینه می‌‌ باشند.
بسیاری از طراحان استفاده از پارتیشن را موثرتر و بهتر از دیوار می‌ دانند. از جمله دلایل آن می‌ توان به زیبایی ظاهر، راحتی، مقرون به صرفه بود، اصولی بودن طراحی و تولید اشاره داشت. در ادامه مزایای پارتیشن اداری و تاثیرات آن بر راندمان کاری کارمندان را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

 

جریان نور طبیعی


پارتیشن اداری شیشه‌ ای از شفافیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل نور طبیعی را به راحتی از خود عبور می‌ دهند و بازتاب آن موجب روشنایی محیط می‌ شود. این مسئله باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌ شود، چرا که نیاز به استفاده از نورهای مصنوعی نیست.
به این صورت در طولانی مدت می‌ توان هزینه‌ ها را تا حد زیادی کاهش داد. جالب است بدانید که نور طبیعی نشاط آور است. در مکان‌ هایی با نور طبیعی، افراد انرژی بیشتری دارند. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم برای تقویت انرژی کارمندان خود از پارتیشن‌ های شیشه‌ ای استفاده کنید.


این را هم در نظر داشته باشید که نور خورشید حاوی اشعه فرابنفش یا همان UV است. این اشعه در طولانی مدت می‌ تواند به بدن و یا وسایل آسیب برساند. ولی پارتیشن‌ های شیشه‌ ای با عبور نور از خود این اثر مخرب را خنثی می‌ کند.

 

حفظ حریم خصوصی

پارتیشن اداری حریم خصوصی 


یکی از کاربردهای پارتیشن‌ های اداری تقسیم منابع و ایجاد حریم خصوصی است. پارتیشن‌ ها می‌ توانند یک فضای خالی را به چندین اتاق و فضای خصوصی تبدیل کند. سر و صدای مزاحم از مهم ترین عواملی است که باعث حواس پرتی کارمندان می‌ شود.
ولی با استفاده از پارتیشن‌ های دوجداره به راحتی این مشکل را برطرف کنید. این پارتیشن‌‌‌‌ ها عایق صدا هستند و می‌ توانند محیطی آرام برای شما به ارمغان بیاورند. به همین دلیل پارتیشن‌ های دوجداره می‌ توانند گزینه مناسبی برای ساخت اتاق‌ های کنفرانس، اتاق‌ های جلسات و ... باشد.


شما با استفاده از پارتیشن‌‌‌‌ های اداری می‌ توانید برای هر یک از کارمندان یک واحد یا یک فضای کاری مخصوص به وجود بیاورید. در نتیجه کارمندان خیلی راحت‌ تر و بدون مزاحمت می‌ توانند به کار خود ادامه دهند. پارتیشن اداری شیشه به دلیل شفافیت می‌ تواند امکان نظارت بر عملکرد کارمندان را برای مدیران و سرپرستان فراهم کند.
استفاده از شیشه‌ های هوشمند نیز می‌ تواند ایده جالبی برای محیط‌‌‌‌‌‌‌ های اداری باشد. این شیشه‌ ها در مواقع لزوم شفاف و یا مات خواهند شد.

 

افزایش زیبایی محیط کار


یکی از دلایل استفاده از پارتیشن‌ های اداری، ایجاد یک فضای کاری زیبا و جذاب است. همانطور که در ابتدا اشاره شد، پارتیشن‌‌‌‌‌‌‌ های اداری را می‌ توان در اندازه‌ ها و طرح‌ های گوناگونی تولید کرد. اغلب پارتیشن‌ ها دارای ظاهری زیبا می‌ باشند و به گونه‌ ای طراحی و پیاده سازی می‌ شوند تا بتوانند با هر محیط دکوراسیون هماهنگ شوند.
از مهم‌ ترین دلایل افزایش رشد راندمان کاری کارمندان می‌ توان به استفاده از پارتیشن‌ های اداری اشاره داشت. در واقع زیبایی محیط کار می‌ تواند روی روحیه کارمندان تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

افزایش جریان دما


یکی از مزایایی که به آن پرداخته شده، برقراری جریان هوا در پارتیشن‌ ها است. بدن انسان برای اینکه بتواند دمای مناسب خود را حفظ کند، باید در محیطی که جریان هوا وجود دارد، حضور پیدا کند. شما به وسیله پارتیشن‌ های اداری می‌ توانید اتاق‌ ها را به گونه پارتیشن بندی کنید تا جریان هوای لازم فراهم شود.
در واقع با پارتیشن‌ ها می‌ توانید دمای اتاق را تا حد زیادی کنترل کنید. قطعا کارمندان نمی‌ توانند در هوای بسته و سنگین تمرکز لازم را داشته باشند. در نتیجه راندمان کاری آنها کاهش پیدا می‌ کند. دقت داشته باشید که پارتیشن‌ های اداری هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم می‌ تواند روی تمرکز کارمندان تاثیر بگذارد.

 

تغییر فضای کار بدون صرف وقت و هزینه


از دیگر مزایای پارتیشن‌ های اداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان به تغییر دکوراسیون راحت با هزینه پایین اشاره داشت. البته این مورد معمولا در پارتیشن‌ های اداری متحرک قابل اجرا است، زیرا این پارتیشن‌ ها از انعطاف‌ پذیری بالایی برخوردار است و این امکان را برای شما فراهم می‌ کند که بدون صرف زمان و هزینه، بتوانید با جا به جایی پارتیشن‌ ها فضا را تغییر دهید.

 

تمرکز و افزایش راندمان


یکی از مهم‌ ترین معیارها در افزایش و کاهش راندمان کاری کارمندان، فضای محیط کار است. در واقع محیط کار تاثیر مستقیمی بر روی افزایش تمرکز و راندمان کارمندان دارد. از این رو با استفاده از پارتیشن‌‌‌‌‌ های اداری می‌ توانید آرامش و آسایش کارمندان را در شرکت برقرار کنید. به این صورت کارمندان بدون هیچ تنشی می‌ توانند وظایف خود را به راحتی انجام دهند.
دقت داشته باشید که شلوغی و بی‌ نظمی به طرز چشمگیری تمرکز و راندمان کارمندان را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دهد.

 

عدم ایجاد اختلال در دیگر بخش‌ها


از مهم‌ ترین ویژگی‌ های پارتیشن اداری می‌ توان به عدم وابستگی آن به سایر بخش اشاره داشت. یعنی اگر یک بخش دچار خرابی و یا آسیب دیدگی شود، فقط همان بخش نیاز به تعمیر خواهد داشت. دقت داشته باشید که این مسئله اختلالی در کار کارمندان و یا شرکت به وجود نمی‌ آورد.
در صورتی که اگر به جای پارتیشن از دیوار استفاده شود، امکان بروز مشکلات و اختلال در کار کارمندان وجود دارد.

 

جمع بندی


همانطور که اشاره شد، پارتیشن اداری دارای مزایای بسیاری است. در واقع با استفاده از آنها می‌‌‌‌ توانید عملکرد کارمندان را بهبود ببخشید. ولی در زمان خرید باید به موارد مختلفی دقت داشته باشید. پارتیشن ساز یکی از معتبرترین شرکت‌‌‌‌ های تولید کننده انواع پارتیشن اداری اعم از پارتیشن شیشه‌ ای است. در صورت تمایل به سفارش این نوع پارتیشن‌ ها می‌ توانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا در شرکت‌ ها و اداره‌ های کوچک می‌ توان از پارتیشن‌ های اداری استفاده کرد؟

استفاده از پارتیشن اداری یکی از بهترین روش‌ ها برای بخش بندی فضای کوچک ادارات و شرکت‌ ها است.

برای ایجاد محیطی آرام از چه پارتیشن‌ هایی می‌ توان استفاده کرد؟

پارتیشن‌ های دوجداره می‌ تواند محیطی آرام و راحت را برای کارمندان به وجود بیاورد.

آیا پارتیشن‌ های شیشه‌‌‌‌‌ ای می‌ تواند برای شرکت‌ ها و ادارات مناسب باشد؟

بله، پارتیشن‌ های شیشه‌ ای یک گزینه ایده آل و مناسب برای شرکت‌ ها و ادارات است.

امکان تغییر فضا در صورت استفاده از پارتیشن‌ ها وجود دارد؟

بله، تغییر فضا و دکوراسیون بعد از نصب پارتیشن‌ ها با هزینه پایین امکان پذیر است.

آیا امکان بخش بندی هر فضایی با استفاده از پارتیشن وجود دارد؟

بله، به وسیله پارتیشن‌ های اداری می‌ توانید یک فضای مسطح بدون اتاق را به راحتی بخش بندی کنید.