مقالات

امتیاز کاربران

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

زمانی که برای تجهیز و تفکیک حمام منزل خود از باقی قسمت ها همچون سرویس بهداشتی و روشویی اقدام می کنید با عناوین مختلفی از جمله پارتیشن دوش و کابین دوش مواجه می شوید که غالباً انتخاب را برای شما سخت می نماید چرا که اغلب فروشندگان این محصولات نیز درک درستی از آن ندارند که بتوانند جوابگوی شما باشند و این امر خریدار را با سر درگمی و در نهایت انتخاب محصول اشتباه مواجه می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع پارتیشن دوش شیشه ای بپردازیم.

بررسی انواع پارتیشن دوش شیشه ای

امروزه در معماری اغلب منازل مسکونی، فضایی که برای حمام در نظر گرفته می شود به صورت مشترک با سرویس بهداشتی و روشویی می باشد. از آنجایی که حمام محیطی بسیار مرطوب بوده و جهت استحمام و شستشو با آب گرم فراوانی سر و کار دارد بنابر این افراد را با مشکلات متعددی همچون اختلال در استفاده از روشویی و سرویس های بهداشتی، احساس خیس بودن و آب گرفتگی کل فضای مربوطه پس از استحمام و لغزندگی زمین، زنگ زدگی و خرابی اکسسوری و متریال های به کار رفته در این مکان بر اثر رطوبت بالا و... مواجه می کند. بدین منظور معماران و طراحان داخلی برای رفع موارد فوق و از طرف دیگر بالا بردن زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی پروژه های خود از پارتیشن شیشه ای با نام پارتیشن دوش (پارتیشن حمام یا همان دور دوشی شیشه ای) که ساختار آن پوشیده از شیشه های تمام قد سکوریت و ایمن با یراق آلات اختصاصی مرتبط با این محصول می باشد جهت جداسازی فضای مربوط به دوش گرفتن و استحمام استفاده می نمایند و امروزه اگر زیرکانه به حمام خانه خود نگاه کنید متوجه می شوید که پارتیشن دوش به یک عضو جدایی ناپذیر در حمام تبدیل شده است که راحتی و آرامش خاصی را به افراد استفاده کننده از این محصول منتقل می نماید.

از این سو تمامی جداکننده های بکار رفته در حمام برای تفکیک فضاهای خشک و تر و جلوگیری از مرطوب شدن کل محیط و همچنین انتشار باکتری ها به تمامی قسمتهای حمام مورد توجه معماران داخلی قرار گرفته اند و جالب اینجاست که این تفکر به هیچ عنوان ایده جدیدی نیست و در تمامی حمام های سنتی قدیمی نیز به گونه هایی دیگر دیده شده اند ولی ایده استفاده از شیشه های ایمن در حمام های اختصاصی در منازل مسکونی چند سالی است که شکل گرفته اند و بسیار مورد توجه قرار گرفته است . نکته مهم در بکارگیری این سیستم در حمام برخورداری پارتیشن دوش از مواد و متریال هایی است که در دراز مدت بر اثر رطوبت محیط به هیچ عنوان شکل ظاهری بد پیدا نکرده و حتی از بین نمی روند. پارتیشن های دوش بسته به نظر کاربر و همچنین زیر ساخت های فضای حمام به چند مدل تقسیم می شوند که در ذیل به شرح آنها خواهیم پرداخت.

پارتیشن دوش ثابت

پارتیشن دوش ثابت که در سالیان اخیر طرفداران و علاقه مندان بسیاری را به خود جلب نموده است و به یک آیتم جدا نشدنی در حمام های زیبا و مدرن امروزی تبدیل شده است. این پارتیشن ها غالباً از یک قطعه شیشه ثابت تشکیل شده که در مقابل نازل دوش قرار می گیرد و از پرتاب قطرات آب به سایر قسمت های حمام جلوگیری می نماید. این پارتیشن ها انواع مختلف دارند ولی بیشتر به دو صورت قاب دار و فریم لس اجرا می شوند که البته نوع قاب دار آن به دلیل ایمنی بالای آن بیشتر توصیه می گردد. پارتیشن دوش ثابت در انواع سبک های معماری از جمله مدرن و کلاسیک طراحی و اجرا می شوند.

 

پارتیشن دوش با درب ریلی

استفاده از پارتیشن با درب ریلی در حمام پیش فرض های مربوط به خود را طلب می کند به طور مثال اگر دوش حمام شما دارای آبرو فاضلاب جداگانه باشد و نیاز به جدا کردن کامل فضای دوش از سایر قسمت های حمام را دارید، پارتیشن دوش ریلی گزینه مناسبی برای فضای شما محسوب می شود. این سیستم هر چند یکی از بهترین انواع پارتیشن های دوش به شمار می آید ولی نیاز به زیر ساخت های مربوط به خود دارد. زیبایی، یراق آلات مخصوص و سرعت نصب بالا از نقاط قوت این سری از جدا کننده های دوش می باشد. درب های ریلی دور دوشی نیز خود دارای تنوع در نصب بوده و امکان اجرا در یک جهت و به صورت کنج را نیز دارا می باشند که در نهایت در طراحی داخلی فضای حمام شما بسیار دیده خواهد شد.

 

پارتیشن دوش با درب لولایی

انتخاب دور دوشی شیشه ای با درب لولایی بیشتر در فضاهای خاص و با دکوراسیون منحصر به فرد مورد استفاده قرار می گیرد که از آن جمله می توان به این نکته اشاره نمود که حمام باید دارای ابعاد بزرگتری باشد تا بتواند فضای مورد نیاز برای باز شو درب ها این نسل از پارتیشن دوش ها را به این محصول اختصاص دهد. از دیگر دلایل استفاده از این درب ها آن است که عرض درب های لولایی بیشتر از درب های ریلی در نظر گرفته می شود و از سوی دیگر فضای لازم برای درب لولا بسیار بیشتر از درب های ریلی می باشد. بکارگیری جدا کننده دوش با درب لولایی بسیار مورد بررسی قرار گرفته و حتی جنس یراق آلات و روکش نهایی آنها به گونه ای طراحی شده است که در مجاورت آب هیچ گونه آسیبی نبینند.

 

درب تک دوش

درب تکی هم برای دور دوشی و هم برای اتاق تعویض لباس در فضاهای عمومی کاربرد بسیار زیادی دارد و طراح بایستی استفاده آن را در زمان طراحی و ساخت حمام برنامه ریزی نماید و بدین منظور نیاز است تا فضای دوش به وسیله یک دیوار یا دیوارچه از سایر قسمت ها جدا گردد. در این شرایط برای جداسازی کامل و تفکیک مناسب فضای دوش از سایر قسمت های حمام تنها گزینه قابل انتخاب، درب شیشه ای می باشد مقاومت این محصول در برابر آب یکی از اصلی ترین علل این انتخاب خواهد بود. این قسم از درب های شیشه ای غالباً به وسیله لولا های استیل و یا آلومینیوم قابلیت باز و بسته شدن خواهند داشت که در فضا های مرطوب بهترین گزینه ممکن می باشند.


همانطور که در ابتدای مبحث به آن اشاره شد برای تفکیک حمام خود از باقی بخش ها می توانید غیر از پارتیشن دوش شیشه ای از محصول دیگری با عنوان کابین دوش نیز استفاده نمایید که در ذیل مختصری به آن خواهیم پرداخت.

کابین دوش

اصولاً کابین به یک فضای کاملاً بسته اطلاق می گردد که کابین های دوش نصب شده در حمام نیز از این تفکر مستثنی نیستند. کابین های دوش عموماً شامل یک محفظه از پیش ساخته شده هستند که غالباً از جنس پلی کربنات بوده و از تمامی قسمت ها حتی سقف بسته می باشند. برای درک بهتر موضوع در ذیل نمونه ای از این محصول را مشاهده می نمایید.

 

جهت مشاوره و بازدید رایگان با پارتیشن ساز تماس بگیرید :
09124398678
09121054610